Projekt edukacyjny „Uwikłane w nici przemocy” nagrodzony w ogólnopolskim konkursie “Projekt z klasą”.

Od 9 lat wydawnictwo Nowa Era pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Cyfryzacji, Uniwersytetu Warszawskiego,Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Politechniki Warszawskiej organizuje ogólnopolski konkurs na najleszy projekt edukacyjny.  Prace są oceniane przez jury w składzie Justyna Suchecka (dziennikarz Gazety Wyborczej), Marta Florkiewicz-Borkowska (Nauczyciel Roku 2017), Jan Stradowski (Szef działu nauki magazynu „Focus”), Piotr Bucki (architekt, aktor), Jolanta Gałecka i Małgorzata Jankowska – specjalistki z wydawnictwa Nowa Era.W roku szkolnym 2018/2019 drużyna projektowa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Toruniu w składzie Zofia Piątkowska, Patrycja Krawczyk, Małgorzata Jakimiec i Lena Mieczkowska pod opieką nauczycieli Moniki Szałkowskiej i Anny Wróblewskiej zdobyła zwycięski grant Nowej Ery w IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”. Nagroda została przeznaczona na nakręcenie filmu o tematyce profilaktycznej, poświęconej problemowi przemocy pt.”Nie bój się mówić”.

Dzięki udziałowi w konkursie „Projekt z klasą” nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i została uhonorowana tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła”

Opiekunowie grupy konkursowej otrzymali tytuł : „Dobry PROJEKTant edukacji”.

Cele projektu

1. Rozbudzenie świadomości i pogłębienie wiedzy uczniów na temat różnych form przemocy.

2. Ukazanie konsekwencji wynikających ze stosowania cyberprzemocy, agresji w domu rodzinnym, nękania przez rówieśników,  przemocy na tle seksualnym.

3. Nabywanie umiejętności radzenia sobie z poruszanymi problemami.

4. Zapobieganie agresji i przemocy wśród uczniów.

5. Ukazanie możliwości znalezienia pomocy u dorosłych.

Opis projekt

Grupa uczennic chce uświadomić swoim rówieśnikom, jak okrutnym czynem jest nękanie i przemoc. W tym celu napisały scenariusz do filmu, którego bohaterami są postaci –  ofiary cyberprzemocy, aktu pedofilii, przemocy domowej i rówieśniczej. W swoich scenach ukazują  uczucia, życiowe rozterki, skutki bycia ofiarą mi.in. pogłębiającą się depresję. Pomimo swojego dramatu, chcą  pokazać, że warto walczyć ze złem, leczyć chorobę i szukać pomocy. Celem projektu jest ukazanie, w jaki sposób można przeciwstawić się problemom, jak sobie z nimi radzić oraz gdzie szukać pomocy.

Elementy unikatowe projektu

W dzisiejszych czasach podstawowym środkiem przekazu jest obraz. Wielokrotnie nauczyciele na lekcjach wychowawczych wykorzystują filmy udostępnianie na YouTube. Jednak dostępność filmów o tematyce profilaktycznej jest ograniczona. Zrealizowany projekt będzie udostępniony na portalach społecznościowych m.in. YouTube, Facebook, aby mógł dotrzeć do jak najszerszej widowni.