Krótka historia

Prace nad naszym ogrodem rozpoczęliśmy już w 2011 roku, kiedy to uczniowie klas 4 i 5 na lekcjach techniki pod okiem p. Iwony Rogowicz-Sokalskiej, wykonywali projekty wymarzonego przez siebie ogrodu, zapoznawali się przy tym z gatunkami roślin i ich wymogami w uprawie. Powstały niesamowite projekty, które wzięły udział w konkursie pt.: „Mój szkolny ogród marzeń”. I miejsce zajęła Justyna Tosiek z klasy 5 a.
Na podstawie projektów uczniowskich powstał projekt obecnego ogrodu. Przy planowaniu nasadzeń, pomyśleliśmy także o funkcjonalności ogrodu. Chcieliśmy, aby ogród nie tylko był ozdobą, ale także służył do nauki. Dlatego został on podzielony na 4 części: wiosna, lato, jesień, zima, a rośliny, które nasadzone są w tych przedziałach zmieniają się zgodnie z panującą porą roku. Jednocześnie ogród stał się remizą, czyli miejscem przyjaznym dla zwierząt.

Na wiosnę 2013 roku rusza praca przy drugim etapie ogrodu – części użytkowej, gdzie będziemy własnoręcznie siać i uprawiać zboże i warzywa. Zostaną posadzone zioła i rośliny użytkowe.

Tworzenie ogrodu

W połowie kwietnia 2012 roku, zabraliśmy się do pracy, została nawieziona ziemia oraz kamień na murki. Uczniowie bardzo się zaangażowali, nie bali się ciężkiej pracy przy użyciu łopaty i taczki czy przenoszeniu kamienia.

Pracowali zespołowo przy ubijaniu ziemi czy roznoszeniu kamienia.

I tak w czerwcu 2012 roku ukończyliśmy pierwszy etap naszego ogrodu.

Na początku października 2012 r. dzieci z klas pierwszych i świetlicy sadziły cebulki krokusów, narcyzów i tulipanów. Każde dziecko posadziło swoją cebulkę.

„Szkoła na pTAK”

W maju zgłosiliśmy się do konkursu zorganizowanego przez organizację Ptaki Polskie na „Najbardziej Bioróżnorodną Remizę dla Ptaków” . W ramach konkursu nasz ogród zamienia się także w miejsce przyjazne zwierzętom, szczególnie ptakom. W takim miejscu zwierzęta znajdą rośliny, które będą służyły im jako pokarm, poidło, a pod koniec listopada stanie zwycięski karmnik ze szkolnego konkursu na najładniejszy i najciekawszy karmnik dla ptaków.

Na terenie szkoły posadzono kilkadziesiąt drzew, gdzie ptaki znajdą nie tylko schronienie, ale być może miejsce do wychowania potomstwa.

Aby zachęcić ptaki do odwiedzania naszej remizy wywiesiliśmy budki lęgowe dla sikor i sprawdzaliśmy jakie ptaki można spotkać na terenie naszej szkoły.

Dziękuję Pani Dyrektor, Radzie Rodziców, wszystkim uczniom i nauczycielom, bez pomocy których nie powstałby ten ogród.

Monika Szałkowska