Cóż to był za tydzień, jeszcze jedna miła wiadomość…

Grupa uczniów z klasy 6C wzięła w czwartkowe przedpołudnie udział w specjalnym pokazie filmu produkcji polsko-brytyjskiej – klasycznej, rysowanej ręcznie animacji „Kapral Wojtek” (A Bear Named Wojtek), opowiadającego o jednym z najbardziej zaskakujących żołnierzy w historii polskiego wojska.

Mowa tu oczywiście o Wojtku, pochodzącym z gór Iranu niedźwiedziu syryjskim, który wiernie towarzyszył żołnierzom 2 Korpusu Polskiego, walczącego m.in. na froncie włoskim w ramach Polskich Sił Zbrojnych – zyskując oficjalny przydział do jednostki i stopień wojskowy. Dzieje bohaterskiego niedźwiedzia i jego opiekuna to nie tylko walka o Monte Cassino, ale również trudny moment poszukiwania przez nich nowego domu, którym okazał się szkocki Edynburg.

Pokaz został zorganizowany w sali kinowej CSW w Toruniu i został poprzedzony krótkim wprowadzeniem ze strony gości specjalnych – twórców filmu: Włodzimierza Matuszewskiego (producenta i autora dźwięku) oraz Małgorzaty Mianowskiej (głównej animatorki).

Polecamy uwadze krótki zwiastun animacji w wersji angielskiej, okraszony PRZEPIĘKNYM szkockim akcentem lektora:

https://www.youtube.com/watch?v=CPlJVS2Whbs…

Dziękujemy za zaproszenie ze strony Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, które świetnie wpisało się w program naszych szkolnych Dni Patriotyzmu !