Maciej Dobosiewicz ” Nuka ”
Nuka to owczarek węgierski, który ma czasem ciekawe, a czasem straszne przygody. Ta historia opowiada o tym, że Nuka opuszcza swój stary dom, który jest w górach i przeprowadza się do miasta, gdzie spotyka nową panią i pana. Ich imiona to Joanna i Piotr. Oboje są dla niej bardzo mili i przyjaźni, ale Nuka musi się nauczyć nowego życia w nowym mieście…
To książka o prawdziwej relacji zwierzęcia z człowiekiem. Polecam.

Tymoteusz Sokólski -4c

Tom Justyniarski „ Psie troski”
Książka opowiada o przyjaźni chłopca i psa.
Pies Betty trafił do schroniska, ponieważ był źle traktowany przez poprzednich właścicieli. Dlatego był nieufnym psem. Został zabrany do domu przez chłopca o imieniu Adaś. Minęło trochę czasu, zanim pies się oswoił z nowymi właścicielami. Od tej pory stali się nierozłączni.
Książka ta pokazuje, że każde zwierzę powinno być traktowane jak członek rodziny.

Emil Dycha IV C

J.K. ROWLING ,,GWIAZDKOWY PROSIACZEK’’
,,Gwiazdkowy Prosiaczek’’ to ciepła, wzruszająca historia o magii świąt i niezwykłej przyjaźni siedmioletniego chłopca i pluszowego prosiaczka.
W Wigilię przyszywana siostra Jacka wyrzuciła jego ukochaną przytulankę, świnkę Daj Prosia, przez okno pędzącego samochodu. Dziewczynka miała wyrzuty sumienia i kupiła bratu nową maskotkę, ale Gwiazdkowy Prosiaczek (choć bardzo podobny do starego przyjaciela Jacka) to nie był Daj Proś. W noc cudów i przegranych spraw Jack musiał wyruszyć do Krainy Zgub, aby odnaleźć Daj Prosia. Chłopiec przeżył tam wyjątkową, magiczną przygodę, podczas której poznał wiele niesamowitych Rzeczy i nauczył się, czym jest strata, miłość i poświęcenie.
,,Gwiazdkowy Prosiaczek’’ to najlepsza książka, jaką czytałem. Nie potrafiłem się od niej oderwać, bo Jack bez przerwy wpadał w tarapaty i byłem ciekawy, czy uda mu się spotkać ze swoją ukochaną zabawką. Powieść pobudziła moją wyobraźnię, a lekturę urozmaicały mi piękne ilustracje stworzone przez Jima Fielda. Polecam tę książkę wszystkim dzieciom, które kochają swoje maskotki i chcą przekonać się, jakie cuda mogą wydarzyć się w Wigilię.

Wojtek Targoński-4c

Marta H. Milewska”Skąd się biorą dzieci”

„Skąd się biorą dzieci” jest książką opowiadającą o chłopcu, który dowiedział się, że będzie miał rodzeństwo i stara się odkryć tajemnicę skąd się biorą dzieci. Zachęcam do jej przeczytania, bo jest napisana w śmieszny sposób i można się dowiedzieć z niej o tym, skąd się biorą dzieci w profesjonalnym tłumaczeniu. Nie jest ona długą książką i ma dosyć duże litery oraz zawiera sporo ilustracji. Jest przyjemna do czytania.

Eryk Goślicki-4c

„Dziennik cwaniaczka krótka piłka”.
Przeczytałam książkę pt. „Dziennik cwaniaczka krótka piłka”. Głównym bohaterem książki jest Greg Heffley. Chłopiec chodzi do szkoły podstawowej i ma wiele różnych przygód. Książka opowiada o tym, że Greg za namowom mamy dołącza do drużyny koszykarskiej. Drużyna nie radzi sobie najlepiej, ale ostatecznie wygrywa turniej, a Greg przekonuje się do sportu.

Julia Bukowska -4c

Emilia Kiereś„Złota gwiazdka”.
Książka, którą ostatnio przeczytałam, nosi tytuł„Złota gwiazdka”. Napisała ją Emilia Kiereś. Głównym bohaterem jest Antek. Antek to chłopiec, który ma siostrę Marysię i brata Stasia. Chłopiec czuł się nieważny, bo rodzice zajmowali się młodszym bratem i przygotowaniami do świąt. Wszyscy ubierali choinkę i piekli pierniki. Książka mi się nie podobała, bo nie było zaskakujących zwrotów akcji. Plusem jest to, że jest krótka. Książka jest podobna do innych książek o świętach Bożego Narodzenia. Książka ma dużo krótkich rozdziałów.

Ania Gutsche -4c

Maja Lunde „Strażniczka słońca”
Ilustratorka: Lisa Asaito
Bardzo mi się podobała książka, która była pełna przygód.Główna bohaterka jest dziewczynką o imieniu Lilia.Gdy miała roczek zniknęło słońce i panował mrok.Nie miała rodziców,miała tylko dziadka.Cała rodzina wraz babcią odkryła drogę wiodącą do lasu i odkrywa skrywaną tajemnicę przez ludzi z wioski .
Dolina, w której znalazła się Lilly,, była pełna kwiatów pachnących i smakowitych owoców.W tej dolinie mieszkał tylko jeden chłopiec.Ta książka opowiada historię pierwszej miłości ,przyjaźni i wielu trudach, która napotkała Lille.Każdy rozdział ma wiele wątków dotykających problemu uczuć i relacji.Ilustratorka tej książki przelała na papier obraz odzwierciedlający dwie różne krainy .Wioska, skąd Lilly pochodziła, pochłaniała szarość tonąca w smutku i szarej rzeczywistości.Natomiast druga kraina to Dolina, która tryskała szczęściem, rozlewająca się w kolorowych barwach, gdzie w przyrodzie ma wszystko swoje miejsce i czas. To zderzenie dwóch światów.Ilustracje tej książki są pełne emocji.Jest przepięknie zrobiona i duża.Okładka jest zdobiona złotą folią. Obramówka książki ma kolor zieleni.
Bardzo polecam przeczytanie książki „Strażniczka Słońca”.Jest to jedna znielicznych, której mogłyby się nie kończyć .Wciąga i nie da się oderwać od niej oczu, chwyta za serce.

Amelia Żero -4c

Martin Widmark”Nelly Rapp i atak duchów”
Duchy mogą być miłe jak i złośliwe, upiorna agentkaNelly Rapp z książki pt. „Nelly Rapp i atak duchów” dobrzeo tym wie! Tym razem będzie musiała pomóc grupie zagubionychduchów, które bardzo chcą wrócić do swojej zakurzonejkrypty, ale nieszczęśliwy przypadek sprawił, że zostałyuwięzione w kościele. Trzeba zdobyć klucz dopodziemi, ale jak to zrobić, skoro jest w posiadaniuosoby, która śmiertelnie boi się duchów? Łatwedo czytania i ekscytujące przygody agentki Nellyi jej psa Londyna autorstwa Martina Widmarka, któryjest twórcą bestsellerowych książek dla dzieci.
Straszne lecz w sam raz dla takich młodychczytelników jak ja.

Nikodem Lisewski- 4c

” Która to Malala?”
Książka to historia o odwadze dziewczynki i dążeniu do celu.Główną bohaterką jest tytułowa Malala – uczennica szkoły w Pakistanie.Jako jedyna z dziewcząt nie zasłaniała twarzy, za co została postrzelona.Po tym zdarzeniu Malala trafiła do szpitala w Anglii.Tam lekarze uratowali jej życie.
Po odzyskaniu zdrowia walczyła o to, żeby dziewczynki mogły chodzić do szkoły i żeby miały prawo do nauki.
Resztę historii o Malali można przeczytać w książce.

Wiktoria Rosa klasa 4c

Nela mała reporterka „Nela i kierunek Antarktyda”
Książka pt. ‘Nela i kierunek Antarktyda’ zaciekawiła mnie, ponieważ książki przyrodnicze bardzo mnie ciekawią. Sama okładka wygląda niesamowicie.Autorka książki występuje pod pseudonimem Nela mała reporterka. Napisała około 13 książek przyrodniczych dla dzieci, podróżuje po świecie, odkąd miała 7 lat.
W książce Nela opowiada o swojej przygodzie na Antarktydzie. Książka składa się z 7 rozdziałów, z których każdy opowiada o czymś innym. Nela opowiada także o zwierzętach, jakie występują na Antarktydzie oraz o pogodzie.
Lektura jest bardzo wciągająca oraz ciekawa, dużo się tam dzieje.Nigdy wcześniej nie przeczytałam tak ciekawej książki przyrodniczej.

Ola Siudzińska -4c

Marcin Pałasz ,,Wszystko zaczyna się od marzeń”

Książka ,,Wszystko zaczyna się od marzeń'' jest napisana przez Marcina Pałasza. Jest zabawną powieścią,  która wywołuje pozytywne emocje. Opowiada o przygodach dwójki przyjaciół - Asi i Maćka, którzy ciągle pakują się w kłopoty. Bardzo przyjemnie się ją czyta. Przy tej książce szybko mija czas.

Martyna Rajczyk -4c

Aneta Jadowska „Franek i Finka – Cyrk martwych makabresek”

Przeczytałem książkę pod tytułem: „Franek i Finka – Cyrk martwych makabresek” autorki: Anety Jadowskiej.
Ta książka jest dłuższą lekturą. Opowiada ona o chłopcu i dziewczynce, którzy na początku opowiadania dowiadują się o ciężkiej chorobie swojej mamy. W czasie wakacji, gdy spędzają je w obozie cyrkowym swojego dziadka, mają możliwość poznania niezwykłego świata magii. Świadomość istnienia magii sprawia, że mocniej wierzą, że w jakiś sposób mogliby pomóc swojej mamie przezwyciężyć chorobę.
Główni bohaterowie, zwiedzając świat magii, poznają go dokładniej i na przykład dowiadują się o istnieniu turnieju między cyrkami zwanym “Turniejem letniego dworu elfów”. Franek i Finka starają się pomóc cyrkowi dziadka, aby zwyciężył konkurs.
Czytając książkę, możemy razem z głównymi bohaterami przeżywać fantastyczne przygody. Każdy kolejny rozdział sprawia, że zaczynamy również im kibicować w zawodach cyrkowych jak i w wsparciu swojej mamy. Z czystym sercem polecam tę książkę, ponieważ spędziłem z nią miłe chwile.

Tymon Rybkiewicz -4c

„Wyjaśnij to lotko”
Lotka to główna bohaterka książki pt: „Wyjaśnij to lotko”. Dziewczynka ma 11 lat i zawsze ubiera się na czarno, gdyż nie lubi zwracać na siebie uwagi. Uwielbia czytać kryminalne przygody inspektora Mrocka.
Pewnego dnia w szkole zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Lotka postanawia zostać detektywem i rozwiązać wszystkie zagadki. Podczas odkrywania kolejnych tajemnic dochodzi do wielu śmiesznych sytuacji. Lotka jest bardzo inteligentną i zabawną dziewczynką, Polubiłem ją od samego początku.
Książka bardzo mi się podobała. Była zabawna i ciekawa. Sytuacje, które działy się w szkole powodowały, że miałem ochotę czytać dalej. Dodatkowo były zabawne i zaskakujące. Zakończenie mnie zaskoczyło. Bardzo polecam tę książkę, zwłaszcza na długie, jesienne wieczory.

Franek Kulczak-4c