W ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do Polski nasza szkoła 9 stycznia 2020r. zorganizowała Dyktando Toruńskie – miejski konkurs ortograficzny, który honorowym patronatem objął Pan Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia. Celem tego konkursu było kształtowanie postawy szacunku dla języka ojczystego oraz promocja kultury i tradycji regionu. Tekst dyktanda nawiązywał do historycznego wydarzenia, którym w ostatnich dniach żyje cały Toruń. Gala Laureatów odbyła się 16 stycznia podczas szkolnych obchodów rocznicy. Uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne oraz zatańczyli poloneza. Zaprezentowano też sylwetkę torunianina, pana Ludwika Makowskiego, który bezpośrednio uczestniczył w wydarzeniach sprzed stu lat. Rozdano główne nagrody oraz wyróżnienia. Pani Lidia Stupak, dyrektor szkoły, wręczyła Złote pióro Prezydenta Miasta Torunia uczennicy SP nr 35 – Weronice Grabowskiej. Srebrne pióro zdobyła Kinga Rutkowska, a brązowe – Tamara Wolny (uczennice SP nr 14). Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Nadia Jaszczołt, Joanna Ossowska, Max Leśniewski, Jakub Tomicki i Maja Cichoń (uczniowie z SP 35, SP 18, SP 3). Gratulujemy laureatom, a także pozostałym uczestnikom dyktanda, ponieważ byli to mistrzowie ortografii, którzy bardzo dobrze poradzili sobie z trudnym historycznym tekstem. Mamy nadzieję, że tegoroczny konkurs rozpoczął cykl zmagań z polską ortografią w Toruniu.

Organizatorzy Dyktanda Toruńskiego dziękują Panu Michałowi Zaleskiemu, Prezydentowi Miasta Torunia, za ufundowanie trzech głównych nagród: złotego, srebrnego i brązowego pióra. Koordynator konkursu, Hanna Szudzik, dziękuje również sponsorom za pomoc w organizacji wydarzenia:

• Radzie Rodziców SP nr 3,
  • Hipermarketowi Auchan Toruń, ul. Grudziądzka 162,
  • Agencji Reklamowej REX, ul. Astrowa 2, Toruń
    Dzięki naszym darczyńcom każdy uczestnik Dyktanda Toruńskiego otrzymał dyplom i nagrodę.