Rok szkolny 2018/2019 to rok pełen sukcesów naszych uczniów klas sportowych o profilu łyżwiarstwo!

Zacznijmy od naszych najmłodszych pociech, uczniów klasy 1D i 2D, których silna reprezentacja wzięła udział w IV Szkolnej Spartakiadzie na lodzie 2019. Po dobrym występie w tej rywalizacji zajęli II miejsce. Nauczycielami w tych klasach są Karolina Dąbrowska-Pawlonka i Piotr Jasiński.

Skład reprezentacji: Olaf Kowalkiewicz, Ignacy Kadłubowski, Daria Pawlak, Jakub Zgoliński, Magdalena Wierzba, Maria Rewaj, Patryk Wałdowski, Maja Smolińska, Małgorzata Kempa, Olivia Lazović, Wiktor Lanser, Helena Wejgert, Łucja Skoniecka

Sezon 2018/2019 okazał się wspaniały dla naszej jedynej, wśród uczniów klas, solistki reprezentującej klub MKS Axel – Amelii Witkowskiej. Aż trzy razy stawała na najwyższym stopniu podium w zawodach krajowych:

 • I miejsce – Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Łodzi,
 • I miejsce – Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Gdańsku,
 • I miejsce – XII Memoriał Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz w Łodzi.

Rekord życiowy oraz bardzo ważne 3 miejsce Amelia zdobyła podczas Mistrzostw Polski Młodzików odbywających się w Elblągu. Klubowymi trenerami Amelii są Dorota i Mariusz Siudek.

Klasy łyżwiarskie w Szkole Podstawowej Nr 3 to także pary taneczne. Klubowe sukcesy w mijającym sezonie osiągały obie z nich – Julia Berendt / Maciej Sęczkowski oraz Martyna Stankowska / Wiktor Kulesza.

            Julia i Maciek w rywalizacji krajowej nie schodzili z podium. Złoty i brązowy medal został zdobyty przez nich na zawodach:

 • I miejsce – XII Memoriał Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz w Łodzi,
 • III miejsce – Mistrzostwa Polski Młodzików w Elblągu.

Rywalizacja międzynarodowe to dwa starty zakończone w pierwszej dziesiątce:

 • VII miejsce – Halloween Cup w Budapeszcie, Węgry,
 • VII miejsce – Mentor Toruń Cup w Toruniu.

Para otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za wysokie osiągniecia sportowe.

Martyna z Wiktorem startują w wyższej kategorii wiekowej i przywieźli z zawodów dwa złote medale:

 • I miejsce – XII Memoriał Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz,
 • I miejsce – Puchar Gdańska.

Razem z Julką i Maćkiem brali udział w rywalizacji międzynarodowej na tych samych zawodach, lecz ponownie w wyższej kategorii wiekowej, i kończąc je na miejscach:

 • XVII miejsce – Halloween Cup w Budapeszcie, Węgry,
 • XIV miejsce – Mentor Toruń Cup w Toruniu.

Para otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Torunia za wysokie osiągniecia sportowe.

Trenerką obu par jest Anastasia Vykhodtseva.

Do klas łyżwiarskich (i nie tylko!) w naszej szkole uczęszczają zawodniczki trenujące na co dzień w drużynie łyżwiarstwa synchronicznego Le Soleil, działającej przy klubie MKS Axel.

            Najmłodszy zespół Le Soleil, Pre-Juvenile 2, zasiliły trzy uczennice klasy 1D i 2D – Maria Szynkowska, Lidia Grzybowska-Tymkowska oraz Magdalena Wierzba. Pierwsze dwie startowały razem z zespołem na międzynarodowych zawodach Hevelius Cup w Gdańsku, zajmując IV miejsce. Magda dołączyła do reszty koleżanek tuż przed startem na międzynarodowych zawodach w Czechach, Jihlavský Ježek, gdzie dziewczyny zajęły ostatecznie VI miejsce. Pod koniec sezonu do trenowania w formacji przekonała się również Maria Rewaj z 2D.

Nina Meyer z 5B, Milena Rogulska i Gabriela Wawrzyniak z 5F oraz Sandra Zakrzewska z 6D to dziewczynki z grupy Pre-Juvenile. Dwa starty w kraju oraz dwa zagranicą prezentowały się następująco:

 • III miejsce – Mistrzostwa Polski w Łodzi,
 • I miejsce – Lumiere Cup w Eindhoven, Holandia,
 • III miejsce – Hevelius Cup  w Gdańsku
 • III miejsce – Budapest Cup w Budapeszcie na Węgrzech

Przed ostatnimi zawodami w sezonie, w Budapeszcie, do drużyny postanowiła dołączyć utalentowana Nina Olszewska z 5F, która trenuje z nami do dziś.

Małgorzata Jakimiec i Lena Mieczkowska z 8B przez 6 lat uczęszczały do oddziały sportowego i kontynuowały przygodę z łyżwiarstwem mimo zmiany profilu klasy. Startując w minionym sezonie w kategorii Junior B oraz Junior zdobyły wysokie miejsca na zawodach:

 • II miejsce – Mistrzostwa Polski w Łodzi,
 • I miejsce – Lumiere Cup w Eindhoven, Holandia,
 • II miejsce – Hevelius Cup w Gdańsku,
 • II miejsce – Trophy D’Ecosse w Dumfries, Szkocja.

Dziewczyny, razem z koleżankami drużyny, otrzymały również Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za wysokie osiągnięcia sportowe.

Trenerami wszystkich drużyn Le Soleil jest Karolina Dąbrowska-Pawlonka i Piotr Snopek.

W mijającym roku szkolnym pojawił się niespodziewany pomysł, który spotkał się z dużą aprobatą wszystkich rodziców oraz uczennic klasy 7D – Zofia Wylegała, Gabriela Wylegała, Kornelia Kuźnik, Magdalena Rojek, Patrycja Sass, Łucja Nowacka, Nadia Lichocińska, Joanna Ossowska, Marta Książkowska i Nikola Bilska. Dziewczyny, jako całość profilu łyżwiarskiego, utworzyły drużynę łyżwiarstwa synchronicznego w kategorii Novice Basic i pod kierunkiem Karoliny Dabrowskiej-Pawlonka wzięły udział w zawodach na terenie kraju:

 • II miejsce – Mistrzostwa Polski w Łodzi,
 • III miejsce – Hevelius Cup w Gdańsku.

Uczennice otrzymały również Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za wysokie osiągnięcia sportowe.

Koniec sezonu łyżwiarskiego nie oznacza wakacji dla uczniów klas sportowych. W ostatnim czasie wybrane zawodniczki wzięły udział w wymianie z fińską drużyną łyżwiarstwa synchronicznego Valley Bay Synchronics z Espoo. Aktualnie na obozie kondycyjnym w nadmorskim Cetniewie przebywa Julia Berendt, gdzie buduje formę przed następnym sezon. Formacja Le Soleil żyje już sierpniowym obozem na lodzie w czeskiej Jihlavie, gdzie trenować będzie z lokalną drużyną.