Oferta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Toruniu
w okresie stanu epidemii

Z uwagi na dynamikę sytuacji – nasza oferta zmienia się, prosimy więc na www.ppp.torun.pl sprawdzać jaka jest aktualna oferta i sposób pracy poradni.

Informacje dot. pracy poradni w dniach 6-10.04.2020 r.

Specjaliści  poradni są dostępni pod numerami telefonu: 56 622 29 91, 56 622 46 17 oraz 798 855 963  od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00 – 15.00, w piątek 8.00 – 14.00. Uwaga: numery telefonów 56 622 29 91 i 56 622 46 17 są numerami stacjonarnymi, które działają z wykorzystaniem internetu. Mają miejsce sytuacje, kiedy występują trudności z funkcjonowaniem internetu – wówczas połączenia na te numery nie działają (mimo że sygnał słyszany w słuchawce sugeruje wolną linię). W takich sytuacjach prosimy kontaktować się na numer mobilny 798 855 963.

UWAGA!! W zmienionej formule kontynuujemy konsultacje z zakresu poradnictwa psychologiczno – pedagogicznego, które wcześniej odbywały się na terenie szkół i przedszkoli. Codziennie od poniedziałku do piątku w godz.15.00-19.00 doświadczony psycholog – psychoterapeuta pozostaje do telefonicznej dyspozycji dla rodziców,  nauczycieli oraz uczniów pełniąc dyżur telefoniczny pod numerem 509 919 079. Zachęcamy, by zwracać się po poradę zarówno w sytuacjach trudnych związanych z obecną sytuacją epidemii, ale także w nurtujących Państwa na co dzień sprawach wychowawczych.

W trosce o zdrowie  i bezpieczeństwo klientów w okresie stanu epidemii proponujemy następujące formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej:

1.Dla rodziców:

• poradnictwo telefoniczne i poprzez e-mail dotyczące:
    • prowadzenia rozmowy z dzieckiem dotyczącej konieczności pozostania w domu i dbania o zdrowie swoje i innych,
    • trudności edukacyjnych,
    • trudności wychowawczych
    • trudności emocjonalnych, z uwzględnieniem radzenia sobie z lękiem wywołanym aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz zdalnym nauczaniem
    • wspomagania dziecka w procesie samodzielnej nauki w domu –harmonogram dnia, planowanie pracy i motywowanie do wysiłku intelektualnego, bezpieczeństwa w sieci,
  • wstępna diagnoza problemu: wywiady zdalne, analiza dostarczonej dokumentacji, porady,
  • konsultacje zaburzeń integracji sensorycznej,
  • konsultacje logopedyczne,
  • wydawanie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i indywidualnego nauczania, opinii ord niewymagających przeprowadzenia pełnej diagnozy w poradni.

2.Dla nauczycieli:

• poradnictwo telefoniczne i poprzez e-mail dotyczące:
    • prowadzenia rozmowy z rodzicem dotyczącej obecnej sytuacji oraz konieczności pozostania w domu i dbania o zdrowie całej rodziny,
    • redukowania poziomu lęku u uczniów i ich rodziców,
    • organizacji pracy ucznia w trakcie nauki zdalnej,
    • dostosowania wymagań edukacyjnych podczas edukacji zdalnej,
    • trudności emocjonalno-motywacyjnych uczniów, z uwzględnieniem radzenia sobie z samodzielną nauką w domu i ocenianiem,
    • trudności emocjonalno-społecznych uczniów wynikających z obecnej sytuacji i izolacji społecznej.

3.Dla uczniów:

• poradnictwo telefoniczne i poprzez e-mail dotyczące:
    • dbania o zdrowie psychiczne,
    • planowania i organizacji samodzielnej nauki w domu oraz terminowości wykonywania zadań w systemie zdalnym,
    • radzenia sobie z sytuacją ekspozycji społecznej podczas zajęć on-line,
    • trudności emocjonalnych, z uwzględnieniem radzenia sobie z lękiem wywołanym aktualną sytuacją epidemiologiczną,
    • radzenia sobie z ocenianiem w systemie zdalnym,
    • uświadamiania cyberzagrożeń i sposobów reagowania na nie,
    • zaspakajania potrzeby własnej przestrzeni,
    • radzenia sobie z izolacją społeczną i zaspokojenia potrzeby kontaktów rówieśniczych.

Zgłoszenia na badania prosimy kierować na adres sekretariat@ppp.torun.pl (druki do pobrania na stronie www.ppp.torun.pl zakładka: wzory druków). W odpowiedzi na przesłane zgłoszenia skontaktujemy się, by omówić dalsze postępowanie.

Sprawy dotyczące pomocy (pytania, prośby, wskazówki do pracy z dzieckiem) prosimy kierować na adres  pomoc.poradnia@ppp.torun.pl Odpowiemy na każdego maila, chętnie udzielimy wskazówek, pokierujemy pracą własną w domu.

Zapraszamy do skorzystania z naszej gotowości wsparcia Państwa i Państwa dzieci w tym trudnym czasie.

Alina Jaworska
Wicedyrektor Poradni