Czwartkowy  poranek końca lutego rozpoczął się dla naszej klasy pobudzającym spacerem na Stare Miasto. Wybraliśmy się do Teatru Baj Pomorski na przedstawienie pt. ,,Robinson Kruzoe’’. Reżyserem spektaklu jest Zbigniew Lisowski. Główne role grają : Krzysztof Parda, Marta Parfieniuk, Andrzej Korkuz, Krzysztof Grzęda oraz Edyta Soboczyńska.

Sztuka, mimo swojego tytułu, odbiega w znaczny stopniu od fabuły powieści przygodowej Daniela Defoe. Reżyser z dużym wyczuciem wplatał w sceny przedstawienia ponadczasowe problemy młodzieży. Krzysztof Parda w roli Robinsona okazuje się być leniwym, opryskliwym nastolatkiem dorastającym bez autorytetów i realnych planów na przyszłość. Pragnął sławy i oklasków, nie robiąc nic w tym kierunku. Podnosi jednak rzuconą rękawicę i po namowach dziadka postanawia wziąć udział w przedstawieniu. Los rzuca go zatem na pokład statku, którym ma dopłynąć do Eldorado, wyspy szczęścia. Robinson neutralnie nastawiony w stosunku do innych ras, zostaje poddany w czasie rejsu praniu mózgu, które sprawia, iż Anglik zaczyna z góry spoglądać na czarnoskórych. Przygoda na morzu kończy się tragicznie. Robinson dociera na bezludną wyspę, która wita go nieznaną egzotyką. Koszmary jednak wprowadzają do jego głowy zamęt i tęsknotę za domem. Okropną samotność kończy pojawienie się Piętaszki, która- inaczej niż w oryginale Defoe-  jest płci żeńskiej. Kobieta i mężczyzna, pokonując na początku barierę nieśmiałości, a potem różnice kulturalne, zbliżają się do siebie. Robinson wyznaje Piętaszce miłość.

Spektakl skończył się tylko pozornie. Wspaniała gra aktorska całej obsady i prosta scenografia, stwarzająca atmosferę, pozostają w pamięci widza. Baj Pomorski, wprawdzie teatr dla dzieci, pokazał sztukę dla osób w starszym wieku. Trudności z akceptacją odmienności i tolerancji w stosunku do ,,tych’’ innych mamy wszyscy.

 Sztuka ,,Robinson Kruzoe’’ skłania nas do refleksji, że inność powinna być po prostu normalnością.   

                                                                                                    Max Leśniewski -6c

—————————————————————————————————————–

   Reżyserem filmu pod tytułem „Planeta Singli 2” jest Sam Akina.

Aktorzy którzy zagrali główne rolę to: Agnieszka Więdłocha(Ania Kwiatkowska), Maciej Struhr(Tomek Wilczyński),Danuta Stenka(Krystyna Kwiatkowska),Piotr Głowacki(Marcel Galiński realizator), Weronika Książkiewicz(Ola), Tomasz Karolak(Bogdan) i Joanna Jarmołowicz( Zośka). Scenariusz dla aktorów napisali Sam Akina i Jules Jones. Premiera filmu odbyła się 9 listopada 2018 roku w Polsce, a za granicą  5 listopada 2018 roku. Muzyką zajął się Łukasz Targosz, a zdjęciami Mikołaj Łebkowski.

     Związek Ani i Tomka jest bardzo burzliwy , a partnerzy często się kłócą. On, jako sławny i znany celebryta, nie ma zamiaru w cale się ustatkować. Ona zaś, jako skromna nauczycielka muzyki, ma zamiar prowadzić poważny związek. Wtedy przyjaciel Tomka zgłasza  do wytwórni nowy program świąteczny, w którym oni jako idealna para mają wziąć udział. Tymczasem Ania poznaje przystojnego milionera Aleksandra, który stworzył aplikację Planeta Singli  i jest przekonany, że idealnie do siebie pasują.

W filmie jest dość dużo muzyki, co mi bardzo odpowiada. Film ma komediowy charakter i można było się przy nim pośmiać.  Jest  zarówno dla nastolatków jak i dla dorosłych. Bardzo polecam obejrzenie tego filmu, ponieważ jest bardzo wciągający i zachęca do zobaczenia kolejnych części. Pokazuje, jak ważna w życiu jest miłość, jak ludzie  kochają i jak silna jest ich miłość, która potrafi przezwyciężyć przeciwności losu.

                                                                                   Kinga Kot – 6b

———————————————————————————————————-

Pierwszy człowiek

Film ,,Pierwszy człowiek’’ reżysera Damiena  Chazelle opowiada niezwykłą historię pierwszego człowieka na Księżycu, Neila Armstronga. Główną rolę gra Ryan Gosling, a rolę żony astronauty Claire Foy. Film dostał wiele  nominacji do różnych nagród, m.in. Oscarów. Wygrał jedną statuetkę za efekty specjalne.

 Film zaczyna się podczas lotów próbnych i przygotowań do misji Apollo. Opowiada on historię nie tylko misji kosmicznej, ale przede wszystkim życia rodzinnego i wpływu na nie misji. W scenach rodzinnych wyróżnia się świetna gra aktorska, zarówno Neila jak i Jasmine Armstrongów. W ucho wpadają dobrze napisane dialogi i inne ciekawe rozmowy. W filmie zachwycają świetnie zrobione sceny podróży kosmicznych i sceny lotów, do perfekcji przypominające prawdziwy lot kosmiczny, które potrafią wbić widza w fotel. Przez cały czas obrazom towarzyszy klimatyczna i świetnie zmontowana muzyka Justina Hurwitza, która została nagrodzona Złotym Globem.

Zachęcam do przesłuchania soundtracku z filmu, który- według mojej oceny- jest świetny . Film zachwyca i skłania do podziwu za pracę kamerą i budowanie emocji, stopniowo, aż do  epicentrum- podczas lądowania na Księżycu. Pokazuje również ogromne problemy i niebezpieczeństwa związane z misją. W zapierający dech w piersiach sposób obrazuje granicę pomiędzy bezkresem kosmosu a astronautami za kawałkami powyginanej blachy bez jednego komputera na pokładzie. Obraz wywarł na mnie duże wrażenie i polecam go każdemu widzowi.

                                                                                               Antek Kaszubowski- 6c