Dnia 24 lutego 2023r. w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w naszej szkole odbyła się trzecia edycja Dyktanda Toruńskiego – konkursu ortograficznego o Złote Pióro Prezydenta Miasta Torunia. Konkurs adresowany był do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z terenu miasta Torunia oraz gmin Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Dyktando pisali uczniowie z SP nr14, SP nr17, SP nr 8 , SP nr 3 oraz z Łysomic, Łubianki, Pigży, Złejwsi Wielkiej, Górska i Przysieka. W konkursie wzięło udział 29 uczniów. Mieli oni do napisania tekst poświęcony Mikołajowi Kopernikowi z racji 550. rocznicy urodzin sławnego astronoma..

20 marca 2023r. odbyła się Gala Laureatów Dyktanda Toruńskiego z udziałem Pana Prezydenta Michała Zaleskiego. Podczas uroczystości nastąpiło podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników oraz wręczenie głównych nagród i wyróżnień. Były też dyplomy i upominki dla wszystkich uczestników.

Złote Pióro Prezydenta Miasta Torunia zdobyła Larysa Szczawińska – uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 14 w Toruniu.

Srebrne Pióro Prezydenta Miasta Torunia otrzymała Weronika Tchorowska – uczennica klasy VIII SP w Łysomicach.

Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia trafiło do rąk Marty Magdaleny Jankowskiej – uczennicy kl. VIII – sportowej SP nr 8 w Toruniu.

Pióra wręczał osobiście Pan Prezydent. Powiedział do zebranych: ,,Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się uczestniczyć w konkursie, bo przecież dyktando to swego rodzaju próba sił. Trzeba pokazać swoje umiejętności i zobaczyć jak się wypada na tle innych. Na pewno jury oceniające prace miało wielki problem, żeby zauważyć jakikolwiek błąd w dyktandzie. Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielkom i nauczycielom, którzy pomagali młodzieży w przygotowaniu się do dyktanda. Tegoroczny temat był wdzięczny – Mikołaj Kopernik, wyjątkowy człowiek, wszechstronny i utalentowany, bo przecież nie tylko astronom, ale także lekarz, prawnik, teolog, a więc dziedzin jego życia było co niemiara”.

Sześcioro uczestników Dyktanda Toruńskiego otrzymało wyróżnienia z rąk Kujawsko – Pomorskiej Wicekurator Oświaty Pani Marii Mazurkiewicz.

Podczas uroczystej Gali Laureatów prezentowane były prace plastyczne z konkursu pt.,,Koty Mikołaja Kopernika” w ramach współpracy z Domem Harcerza w Toruniu. W części artystycznej wystąpiły dzieci z klasy II b SP nr 3.

Upominki dla uczniów zostały ufundowane przez Nicolaus Bank, Supermarket Spar oraz Radę Rodziców SP nr 3.

Cieszymy się, że mogliśmy gościć w murach naszej szkoły mistrzów ortografii ze szkół podstawowych.

Laureatom i osobom wyróżnionym gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku .

Hanna Szudzik – koordynator konkursu